Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach

atorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używan

Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach transformatory trójfazowe

Rodzaje transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.


Kiedy powstał pierwszy transformator?


Kiedy powstał pierwszy transformator? Powstanie tego urządzenia jest związane z historią napięcia przemiennego, w 1820 roku odkryto pole magnetyczne wokół płynącego prądu, a w 1830 roku dokonano odkrycia indukcji elektromagnetycznej. Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć. W ciągu kilkunastu kolejnych lat zaczęto coraz bardziej ulepszać i doskonalić narzędzie zwane transformatorem, zmieniając jego budowę i wynajdując nowsze zastosowania. Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora.


W jaki sposób działa transformator?Zasada działania transformatora


Transformator, jak każde urządzenie elektryczne, musi opierać się na jakiś zasadach fizycznych, które sprawiają że w prawidłowy sposób spełnia swoją funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi. Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie. W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.



© 2019 http://silownia.bialystok.pl/